Šípkarsky herný kalendár Bar u Legionárov 2016
7. apríla 2016
Slovenský steelový rebríček
8. apríla 2016

Ako začať s hrou

Základy šípok

Výstroj

Na to, aby Ste si zahádzali šípky nepotrebujete žiadnu ‘extra’ výstroj. Oblečenie by malo byť pohodlné, tak aby nebránilo v pohybe ruky pri hode. Obuv má byť stabilná, na stabilite postoja tiež záleží výsledok. Miestnosť by mala mať dĺžku najmenej 3m (2.37m od terča k vrhacej čiare + 0.75m za čiarou), šírku 1.5m (0.75m na obe strany od stredu terča) a výšku aspoň 2.5m (stred terča 1.73m od zeme + šípka letí oblúkom). Celkom dobré je mať za terčom dosku alebo niečo mäkšie ako samotná stena. No a ďalej potrebujete: šípky

Šípka sa skladá z hrotu, tela, násadky a letky.

Untitled

Samotná hra šípky sa rozdeľuje do dvoch hlavných kategórií, a to podľa materiálu, z ktorého je vyrobený hrot. Od toho sa potom odvíja aj druh použitého terča. Sú to KLASICKÉ ŠÍPKY – šípky s oceľovým hrotom (STEEL, STEELTIP) a ELEKTRONICKÉ ŠIPKY – šípky s umelým hrotom (SOFT, SOFTTIP). Ostatné časti šípky sú u oboch druhov rovnaké.

Časti šípky:

Hrot: (viď. Tab. 1)

 • oceľový hrot (klasické šípky):

klasické šípky možno rozdeliť ešte podľa:

 • dĺžky hrotu – micro (18mm), midi (25mm) – najpoužívanejší a maxi (36mm)
 • mechanizmu hrotu – pevné hroty a pohyblivé hroty – systém POWERPOINT (pri náraze na pletivo terča sa hrot trochu zasunie dovnútra tela, a tým sa šípka neodrazí)
 • umelý hrot (elektronické šípky):
  • elektronické šípky sa rozdeľujú podľa rozmeru závitu, ktorým sa hrot priskrutkuje k telu šípky – je to 2BA (rozšírenejší) a 1/4” (palca).

Telo: (viď Tab. 1)

materiál: v minulosti boli šípky vyrábané z dreva. V súčasnosti sú telá šípok vyrábané z mosadze, zliatiny niklu a striebra alebo wolfrámu a niklu. Dôležitá je pritom merná hmotnosť zliatiny (teda čím ťažšia, tým lepšia), ktorá sa odrazí v priemere tela (čím tenšia šípka, tým viac sa ich zmestí na jedno miesto).

 • mosadz: lacná, dobre spracovateľná zliatina s najmenšou mernou hmotnosťou. Šípky z tejto zliatiny sú najhrubšie. Mosadz je aj dosť mäkká, preto sa ľahšie opotrebuje.
 • nikel/striebro: drahšia zliatina s trochu lepšími vlastnosťami ako mosadz, trvácnejšia.
 • wolfrám/nikel: najťažšia a najtvrdšia zliatina zo zliatin používaných na výrobu šípok. Pomer prvkov v zliatine je vyjadrený percentuálnym zastúpením wolfrámu napr. 80%, 90%, 95%.

hmotnosť: hmotnosť šípky môže byť u “softov” od 12g, bežne používané 16g-18g. U “steelov” je to vyššia hmotnosť, až do 50g, pričom bežne používané sú 22g-24g.

tvar: existujú tri základné tvary, od ktorých sa potom odvíjajú rôzne varácie. Pri tvare potom záleží na umiestnení ťažiska.

 • barrel: ťažisko sa nachádza uprostred
 • torpedo: ťažisko sa nachádza vpredu
 • straight: ťažisko je rozložené po celej dĺžke

povrch:
povrch tela šípky môže byť hladký (pre drsnejšie ruky) alebo zdrsnený (pre jemnejšie ruky)

Tabuľka 1

Untitled1

Násadka: (viď. Tab.2)

materiál:

 • plastové (polykarbonát) – lacné, veľmi často sa poškodzujú a lámu sa konce držiace letku.
 • oceľové (hlinníkové, titánové) drahšie ale trvácnejšie, i keď je možnosť, že sa napr. hliníkové ohnú. Tiež môže byť použitý plastový spodok a hliníkový vrch násadky.

dĺžka: extra short (28mm), short (38mm), medium (48-50mm)

hmotnosť: od 0,7g (x-slim) do 2,8g

doplnky: niektoré šípky majú špeciálne doplnky, ktoré zvyšujú ich trvácnosť a zlepšujú presnosť hodu, ako napr. S/spin – rotačný vršok, vymeniteľný vršok, grip prúžok – prúžok spevňujúci vrchnú časť, pružná násadka a pod.

Tabuľka 2

Untitled2

Letka: (viď. Obr. 2)

materiál: v minulosti boli používané páperové letky, neskôr papierové. V súčasnosti sa na výrobu letiek používajú polyestery, nylony o rôzne iné plastové fólie. Takže existuje mnoho druhov, napr. dimplex, ribtex, polyester a pod.

tvar: existuje veľa tvarov. Od tvaru letky sa potom odvíja aj hmotnosť letky a plocha (viď. Obr. 2).

Obrázok 2

Untitled3

Terče

Používa sa viac druhov terčov. Avšak pravidlá väčšiny súťaží uznávajú okrúhly terč s priemerom 18” (palec = 2,54cm), s hracou časťou s priemerom 13 1/4” a rozdelený na 20 častí (výsečí), s dvojitým stredom (BULL a OUTER BULL), dvomi užšími pásmi vo vnútri a bodovými hodnotami ako sú na Obr. 3. Hodnoty vo vrchnom(vonkajšom) tenkom páse sú dvojnásobky (DOUBLE) a vo vnútornom tenkom páse trojnásobky (TRIPLE) hodnoty nad výsečou. BULL je za 50 bodov a OUTER BULL za 25 bodov.

tvar: terče sú väčšinou  okrúhle, avšak s rôznym počtom výsečí (len násobky 5x alebo 4 – QUADRO a pod.), rôznou šírkou vnútorných pásov (u American Darts sú hrubšie, pričom nie je OUTER BULL, len veľký BULL, tzv. BULL SHOOTER), rôznych farieb (The Irish – len čierna) a rozmerov (The Lincoln – 15” alebo The Manchester – 10”).

materiál: (viď. Tab. 3)

KLASICKÉ ŠÍPKY: terče pre šípky z oceľovým hrotom sú vyrábané z rôznych materiálov. V minulosti to boli drevené veká z vínnych sudov  . V súčastnosti sa tiež používajú drevené terče, avšak sú dosť tvrdé a náročné na údržbu (je treba ich namáčať). Opakom drevených terčov sú terče papierové, ktoré sa veľmi rýchlo zničia. Asi najlepšou možnosťou sú terče sisalové, tvorené zo štetín rastlinky zvanej agave sisalana, používanej na výrobu lán a povrazov rastúcej v Mexiku a Afrike. Dlhé tenké vlákna tejto rastliny sa stočia do tzv. koláčov (biscuits), poukladajú do okrúhlej formy a zlisujú. Potom sa výrobok brúsi a farbí, až kým nedostane podobu terča. Tieto terče sú veľmi kvalitné a trvácne. Ak je niektoré políčko opotrebované, je možnosť sňať číselný kruh, pootočiť terč a tým nastaviť políčko do inej, menej využívanej časti. Tieto terče NESMÚ prísť do styku s vodou!!!

ELEKTRONICKÉ ŠÍPKY: aj šípky s umelým hrotom sa môžu hádzať do sisalového terča. Avšak tieto šípky sú dosť tupé, a tak sa terč skôr opotrebuje. Vhodnejšie sú terče vyrobené z plastov. Na povrchu terča je umelé sito z malých otvorov, do ktorých sa šípka môže zapichnúť. Mnohé tieto terče sú vybavené elektronikou, ktorá volí druh hry, počíta skóre a pod. Takéto terče sú umiestnené aj v mnohých pub-och, kde si za určitý obnos môžete zahrať.

Tabuľka 3.

Untitled5

vzdialenosti: vzdialenosti terča od vrhacej čiary a od zeme sa môžu napr. v rôznych regiónoch Anglicka líšiť (6-9 stôp). Avšak umiestnenie terča na súťažiach je štandardizované a zobrazuje ho obrázku 4.

Obrázok 4.

Untitled4

Doplnky

Pre zlepšenie a spríjemnenie hry existujú mnohé doplnky. Sú to rôzne púzdra na šípky (kožené, plastové), brúsne kamene na oceľové hroty, vosky na prsty, kalkulačky či tabuľky ukončení. Existuje tiež veľa propagačného materiálu (tričká, čiapky, kazety, …).

Hranie

Ak je k dispozícii vhodná miestnosť, terč pripevnený na stene a hroty šípok naostrené či vyrovnané  , môže sa začať hra. Postoj a štýl hry má každý hráč rôzny.

Hádže sa tromi šípkami, pričom po hodení tretej sa počíta jedno kolo-round. Kolá sa opakujú, pokiaľ niektorý z hráčov nesplní podmienky hry a nevyhrá. Tomuto sa hovorí hra-leg, pričom zápas môže pozostávať z niekoľkých legov.

Existuje mnoho hier a určite aj Vy vymyslíte nejakú tú svoju. Na turnajoch sa hrajú hry zvané X01 (namiesto X možno dať 3, 5, 7, 8, …) a CRICKET.

X01: ako sa hrá napr. 501. Na začiatku má každý hráč 501 bodov. Po hodení troch šípok, teda po kole sa hráči striedajú, pričom sa im odčítava hodený počet bodov. Víťazí hráč, ktorý po niektorom hode dosiahne presne 0 bodov(ak hodí pod 0, kolo sa neráta a pokračuje súper). Hra má väčšinou určitú počiatočnú (IN) a/alebo konečnú (OUT) podmienku. Ak je potrebné hodiť dvojitú bodovú hodnotu na začiatku, aby sa začalo počítať, tak je to DOUBLE IN, ak je to potrebné hodiť na konci pre výhru – DOUBLE OUT (väčšinou hrané). Ak stačí hodiť hocičo, tak je to SINGLE IN/OUT. Ak to musí byť dvojnásobok alebo trojnásobok, potom je to MASTERS IN/OUT. Hra je náročná na presnosť a v závere hry aj na stratégiu.

CRICKET: hra sa hraje zväčša na turnajoch v USA. Hrá sa iba na výseče od 15 do 20 a BULL. Ak hráč tri-krát zasiahne niektorú z týchto výsečí, výseč je otvorená. Potom sa hráčovi za každý zásah do otvorenej výseče počítajú body, kým ju súper nezatvorí. A zatvorí ju tým, že ju zasiahne aj on tri krát. Hra končí, keď sú všetky výseče zatvorené a vyhráva hráč s väčším počtom bodov. Táto hra je veľmi náročná na stratégiu.

Ak chcete dosiahnuť presnosť a úspechy v tejto hre, veľmi dôležitý je dôsledný a pravidelný tréning.

Komentáre

komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *